RÖLYEFLER

Sanatın En Güzel Hali: Rölyefler

Rölyefler, sanat dışında hayatın birçok boyutunda da yansımalara sahiptir. Sanat dalları başta olmak üzere endüstri, tarım ya da günlük hayatta rölyef, çok sık kullanılabilmektedir. Sanatsal süslemelerin, mimarî eserlerin, taşların ve mermerlerin işçiliğinde kullanılmış rölyef, şimdilerde yaşam alanlarında çeşitli kategorilerde yer almaktadır.

 

Rölyef Nedir?

Kabartma olarak da ifade edilen rölyefler, çökertme veya yükseltme şekilleri kullanılarak ortaya çıkarılmaktadır. Rölyefin tarihte insan figürünün boyutlanması ve tarihi eserlerin şekillendirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Sanat dallarında başlıca kullanılan bu işçilik endüstri ve tarımda da kullanılmaktadır.

Temel kullanım yeri mimarî eserler ve sanat tabloları olan rölyefler, zamanında kapı tokmaklarında bile kullanılmıştır. Şimdilerde ise heykeltıraşlık, resim, takı tasarımı ve teknik resimlerde daha ön planda yer almaktadır.

 

Örnekleriyle Rölyefler ve Türleri!

Rölyefler, tablosal şekiller şeklinde ifade edilmektedir. Sanatsal değer taşıyan rölyef tablolar, yapım tekniği ve doğallığına göre çeşitlenmektedir. Bazı alanlarda haritalama yönteminde kullanılan rölyefler, oyulabilmeye uygun olan her türlü yüzeyde uygulanabilmektedir. Bu doğrultuda rölyef örnekleri şu şekildedir:

 

RÖLYEF ÖRNEKLERİ

 

Logo kabartmalı rölyef

Millî mücadele temalı rölyef örnekleri

Çift başlı kartal rölyefi

Atatürk rölyefi

Harf inkılabı rölyefi

Kategori rölyefleri

 

1 – Logo Kabartmalı Rölyefler

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait kurumları temsil eden bu logo çalışmasında, rölyef tekniği kullanılmıştır. Yüksek kabartma modeli uygulanan bu çalışmada dış mekân heykel çalışması materyalleri kullanılmıştır. Cam elyaf takviyeli polyester karışımlı fiberglas malzemenin kullanıldığı bu rölyefte bronz renk uygulaması yapılmıştır.

Kentform’dan talep etmeniz durumunda bu logo rölyef tekniğinde istenilen ölçüler uygulanabilmektedir. Kentform ile iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

2 – Millî Mücadele Temalı Rölyef

Millî mücadele ruhunu anlatan bu rölyef uygulamasında yüksek kabartmalı rölyef çalışılmıştır. Kurtuluş savaşında kahraman Türk halkının mücadeleci ruhu vurgulanmıştır. Rölyef genişliği 300 cm, yükseklik ise 135 cm’dir. Meydanlarda veya kalabalık alanlarda sık kullanılan bu rölyef için Kentform ile iletişime geçiniz!

 

3 – Çift Başlı Kartal Rölyefi

Çift başlı kartal rölyefleri özel modelaj çalışmasıdır. Yüksek kabartma rölyef tekniğinde modellenen bu rölyefin iki kanat açıklığı 200 cm’dir. Yüksekliği 190 cm olarak uygulanan bu rölyefte sağlam malzeme kullanılmıştır. Bronz patina yöntemi ile bronzluk sağlanan bu rölyefte detaylar göz büyüleyicidir.

 

4 – Harf İnkılabı Konulu Rölyefler

Harf inkılabı konulu bu rölyefte yüksek kabartma rölyef çalışması görülmektedir. Atatürk heykellerinin kaidesinde veya okullarda Atatürk köşesinde uygulanan bu rölyefin yüksekliği 110 cm’dir. Genişliği 190 cm olan bu rölyefin tasarımında tahtanın önünde bir çocuk yazı yazarken simgelenmektedir. Atatürk’ün ise çocuğa bakar vaziyette tasvir edildiği bu rölyef çalışmasında detaylara ulaşmak için Kentform internet sitesini ziyaret ediniz.

 

5 – Atatürk Rölyef Modelleri

Atatürk rölyefleri, proje bazında çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. En bilinen Atatürk rölyefleri içerisinde ise Atatürk Kocatepe’de rölyefi yer almaktadır. Kentform Atatürk Kocatepe’de rölyef çalışmasında baş komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taaruz sabahı Afyon Kocatepe’deki hali tasvir edilmektedir.

170 cm yüksekliğinde olan bu çalışma, projeye göre farklı ölçülerde uygulanabilmektedir. Aynı şekilde isteğe ve projeye göre üç boyutlu heykel çalışması da uygulanabilmektedir. Detaylar için Kentform Yapısal Heykeller ile iletişim kurunuz.

 

6 – Kategori Rölyefleri

Rölyefler birçok farklı konseptte üretilebilmektedir. Ağırlıklı olarak millî benliğe vurgu yapılacak çalışmalar dışında farklı kategorilerde de rölyef uygulanabilmektedir. Kentform rölyefleri çalışmasında diğer kategori rölyef modelleri şu şekildedir:

 

  • Kurtuluş Savaşı konulu rölyefler
  • Atatürk İnkılapları konulu rölyef çalışmaları
  • Hacı Bektaş-i Veli rölyefleri
  • Şeyh Edebali rölyef çalışması
  • Kılıç rölyefi

 

Kentform Yapısal Heykeller ile Rölyeflerde Ayrıcalıklı İmkanlar!

Kentform Yapısal Heykeller sizlere rölyeflerde ayrıcalıklı olanaklar tanımaktadır. Rölyef fiyatları başta olmak üzere diğer tasarımlarda da özel çalışmalar sizleri beklemektedir. Projeye göre istediğiniz ölçülerde tasarım çalışmasıKentform Yapısal Heykeller’in usta heykeltıraşları tarafından özenle modellendirilmektedir. Detaylar ve avantajlı imkanlar için Kentform ile irtibat kurunuz.

 

Sık Sorulan Sorular

Rölyefler, ilgi çekici bir sanat dalıdır. Kabartma olarak da bilinen bu uygulamalarda detaylar ve perspektif büyük bir betimleyicidir. Heykelle sık karşılaştırılan ve içerisinde birçok türü de barındıran rölyefler için sık sorulan sorular şu şekildedir:

 

Kağıt Rölyef Nedir?

Kağıt rölyefler, derinlik ve boyutun estetik şekilde kağıt üzerinde ifade edildiği sanattır.

 

Kağıt Rölyef Nasıl Yapılır?

Kağıt rölyefe ilk olarak zemin hazırlanarak başlanır. Çalışılacak desen belirlenir ve ardından kabartmaya başlamadan önce zemin için farklı doku çalışmaları yapılır. Doku çalışmaları görselde hareketlilik oluşturmaya yardım etmektedir. Aynı zamanda bu doku çalışmaları, kabartma yapıldıktan sonra zemindeki renk geçirgenliğini de kolaylaştırır.

 

Kağıt Rölyef Malzemeleri Nelerdir?

Rölyef uygulamaları için rölyef hamuru, pense, tornavida ve zımpara gibi kağıtlar kullanılmaktadır. İlk olarak yapılmak istenen figür üzerinde çalışma başlatılır. Devamında ise pense ve tornavida gibi aletlerle kaba şekiller verilir.

 

3 Boyutlu Rölyef Tablo Fiyatları Nasıldır?

3 boyutlu rölyef tablo fiyatları, çizime ve detaya göre değişiklik gösterebilmektedir. El işçiliği isteyen bu tasarımlarda fiyatta da son derece değişkendir. Burada sizler için en uygun tarifeyi sunacak Kentform ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Rölyef Ne İşe Yarar?

Rölyef sayesinde kullanıcılar yüzeyde yükseltiler oluşturabilir, kabarık yüzeyler elde edebilir ve çizimler yapabilir. Bu sayede tasarıma farklı bir boyut ve desen eklenir.

 

Rölyef Sanat mıdır?

Rölyef tablo, yardımcı malzemelerle derinliğe sahip olan üç boyutlu tablo oluşturulma sanatıdır. Rölyef bu doğrultuda iddialı ve göz alıcı bir sanat dalıdır.